Współpraca

Współpracuję z markami, pod warunkami o których tu piszę. Nie mam może takich zasięgów jak twórcy dla nastolatków, docieram jednak do dorosłego czytelnika z nieco grubszym portfelem :) Mam doświadczenie jeśli chodzi o współprace marketingowe, znam je z każdej możliwej strony. Możesz napisać maila, ale najlepiej zapoznaj się najpierw z tą stroną :)

O czym piszę na blogu?

Piszę o nas samych, o pracy nad sobą i poszukiwaniu sensu życia – jakby doniośle to nie brzmiało. O tym co w sobie akceptować, a co zmieniać, o tym co mi się udało, a co nie. O szeroko rozumianej pracy nad sobą.
Piszę o lekkich i przyjemnych radościach z życia – o jedzeniu i gotowaniu, o alkoholu i rozważnym korzystaniu z niego, a także o miejscach, która warto odwiedzić.
Piszę o świecie wokół nas – poruszam różne tematy, próbuję zrozumieć to jak działa, oraz jak działamy w nim my – ludzie. Opisuję rzeczy, które się dzieją i czasem wsadzam kij w mrowisko.
Piszę o markach wokół nas i sieci, która coraz bardziej przenika się ze światem rzeczywistym. O kampaniach marketingowych i platformach społecznościowych, czy startupach.
Jestem gadżeciarzem i nie wstydzę się tego! Opisuję sprzęt który posiadam lub który chciałbym posiadać. Różnej maści mniej lub bardziej przydatne gadżety, pojazdy – samochody, rowery, hulajnogi, skutery, czy wreszcie smartfony.

Jestem namiętnym graczem od lat 80, pierwszy smartfon miałem na długo zanim kupili je inni. Opisuję różnego rodzaju aplikacje z których korzystam i gry w które gram – kiedy starcza mi na to czasu :)

Staram się obcować z kulturą, choć wiem, że robię to w sposób, który mnie nie satysfakcjonuje. Filmy, seriale, muzyka, a także książki – ciągle obiecuję sobie, że będę czytał ich więcej :(
Piszę o diecie i ćwiczeniach, ale bez przesadnego freakowania :) Także o problemach zdrowotnych i profilaktyce.

GARŚĆ STATYSTYK

Bloguję od 11 lat

%

99% czytelników to osoby w wieku 18 lat+

%

82% czytelników i czytelniczek skończyła 25 lat

%

Płcie dzielą się mniej więcej po połowie

Średnia ilość miesięcznych Unikalnych Użytkowników w ciągu ostatniego pół roku

Średni zasięg posta na Facebooku

Średni zasięg posta na Instagramie

Znam współpracę z trzech stron

WSPÓŁPRACOWAŁEM Z BLOGERAMI JAKO FIRMA

W ramach współzarządzanego przeze mnie Koszulkowo.com współpracowałem z liderami opinii w internecie. Wiem jak wygląda to z tej strony, staram się rozumieć klienta. O ile się da ;)

PRACOWAŁEM W AGENCJI SOCIAL MEDIA

Pracowałem w agencji social media gdy branża tworzyła się w Polsce, znam od podstaw zasady rządzące agencjami i staram się zrozumieć accounta i jego trudne zadanie bycia pośrednikiem. Do czasu :>

l

JESTEM BLOGEREM OD PONAD 15 LAT

Zajmuję się tworzeniem treści w sieci od półtorej dekady. Znam dobre i złe praktyki, mam doświadczenie w kampaniach. Znam dobrze moich czytelników i wiem co na nich zadziała, a co nie. Ale nie zamykam się na inne pomysły :D

Zaufali mi między innymi:

Na czym może polegać współpraca?

#darylosu

Przyjmuję wszystkie przesyłki reklamowe, ale nie gwarantuję, że zostaną przeze mnie w jakiś sposób opisane. Dość mało prowdopodobne jest, bym spontanicznie napisał o nich notkę na blogu. Ciekawa przesyłka może liczyć na nagranie na Snapie / Instagramie, jeszcze ciekawsze na post na Instagramie i Facebooku. Nie lubię bardzo sybolicznych, nieprzydatnych przesyłek w stylu balonów, czy innych fikuśnych metod przekazania jakiegoś newsa PR-owego.

Teksty o marce / produkcie

Najpopularnieszą formą współpracy jest tekst w którym w taki czy inny sposób pojawia się wzmianka o produkcie, czy marce. Tekst nie jest zwykłym tekstem sponsorowanym rodem z prasy, staram się podejść do tematu w angażujący sposób. Celem tekstu jest zazwyczaj budowanie świadomości marki, budowanie pozytywnych skojarzeń, czy przekonywanie do niej, a nie generowanie ruchu na zewnątrz. Formy tekstu różnią się znacznie w zależności od samego produktu czy marki. Częścią notki może być konkurs.

Sugeruję doliczanie budżetu na fotografa.

Recenzje produktów

Recenzuję produkty. Współpraca taka musi być umówiona, muszę zdecydować się na produkt. 

W przypadku recenzji zazwyczaj godzę się na barter. W przypadku wyjątkowo niskiej wartości produktu mogę oczekiwać dopłaty lub zaproponuję tańszą formę współpracy. W przypadku wyjątkowo drogich produktów (samochód) wypożyczam produkt i oczekuję wynagrodzenia finansowego.

Nie ma możliwości wpływania na recenzję, możemy umówić się co do punktów, które są ważne dla klienta, mogę kłaść na nie nacisk. W przypadku niezadowolenia z produktu, odsyłam go. 

Udział w eventach

Biorę udział w różnego rodzaju eventach. W zależności od rodzaju eventu, jego lokalizacji, czasu trwania oraz stopnia w jakim mnie ciekawi, godzę się na udział w nim za darmo. Nie ma wtedy gwarancji relacji z eventu (choć zazwyczaj odbywa się ona w takiej czy innej formie). W przypadku chęci napisania notki po evencie lub określonych działań w trakcie, umawiamy się na określoną kwotę.

Udział w jury

Biorę udział w jury konkursów. Udział w jury wyceniany jest na podstawie poświęconego czasu, typu klienta organizującego konkurs, oraz stopnia w jakim zostanie wykorzystany mój wizerunek.

Filmy

Moja twórczość opiera się głównie na słowie pisanym i zdjęciach, ale jestem w stanie tworzyć i montować formy video. Ze względu na większą pracochłonność oraz większe wykorzystanie wizerunku, są to współprace droższe. Przy bardziej skomplikowanych projektach doliczam koszt ekipy video i montażu.

Posty i zdjęcia

Najprostszy sposób współpracy to pojedyncze posty na Facebooku i Instagramie. To najtańszy sposób współpracy, jednocześnie jednak najmniej angażujący, przynajmniej dla mojej grupy docelowej, dlatego nie jest to moja uubiona forma współpracy. Post na Instagramie lub Facebooku może być częścią konkursu.

Inne

Nie ograniczam się do powyższych form współpracy, jestem chętny wypróbować nowe, o ile wierzę, że mają sens. Współtworzyłem z agencjami różne niestandardowe akcje – poszukiwanie ukrytych w prawdziwym świecie kodów na darmowe produkty i wiele innych sposobów. Na pewno coś wymyślimy :)

CZEGO NIE ROBIĘ?

nie prowadzę nieoznakowanych współprac

Krypciocha nie wchodzi w rachubę. Każda moja współpraca jest przeze mnie oznaczana. Nie robię przypadkowych product placementów.

nie piszę recenzji na które ktoś naciska

Recenzja musi być obiektywna i nie ma od tego odstępstwa. Gdy produkt wyjątkowo mi się nie podoba, mogę odstąpić od współpracy.

Nie publikuję cudzych tekstów.

Współprace dotyczą mnie i mojego bloga. Nie zamieszczam sponsorowanych tekstów pisanych przez inne osoby. 

Nie pracuję za darmo

Dziwne, że trzeba o tym pisać. Mogę zrobić wyjątek dla NGO, czy małego startupu, który mnie zaciekawi. Mogę przyjąć barter, jeśli jest odpowiednio wart.

JAK SIĘ ROZLICZAMY?

Mam zarejestrowaną działalność, wystawiam faktury VAT. Termin płatności faktury to dwa tygodnie, w przeciwnym wypadku wystawiam fakturę zaliczkową na 50% wartości faktury.

Ale nie o tym chciałem napisać. Mam jedną zasade – termin płatności faktury to nie jest sugestia, to nie jest początek rozmyślania nad przelewem. To ostateczna data płatności. Niezależnie od urlopu księgowej, zagubionej pieczątki, zauważenia błędu w umowie, czy czegokolwiek innego. Szanujmy się nawzajem – wymagacie profesjonalizmu ode mnie, ja wymagam właściwie tylko jednego – płatności na czas. Ja odprowadzam od tego podatki, nie lubię płacić podatku za kasę, której nie widziałem na oczy. Nie żądam chyba zbyt wiele? :)