Mniej więcej trzy lata temu pokazaliśmy światu projekt nad którym pracowaliśmy od kilku miesięcy – Clouto.com. To wirtualny garaż – swego rodzaju “Facebook dla samochodów” –  mający jednak przede wszystkim przypominać o ważnych datach.

Sami dobrze wiedzieliśmy, że zapominanie o przeglądzie, badaniu technicznym, czy ubezpieczeniu zdarzało nam się nagminnie :) Co prawda wiele osób przekonywało nas, że to bez sensu, że teraz każdy zakład dzwoni i przypomina ale prawdę mówiąc… salon nadal do mnie nie dzwoni, stacja badania technicznego też nie zadzwoniła nigdy w życiu. Ubezpieczalnia za to dzwoni. Dwa dni przed zapłatą kilku tysięcy :) Trochę późno… A gdy masz dwa samochody, lub dodatkowo motocykl, czy skuter – dat robi się naprawdę dużo. Oczywiście można ustawić wszystko w kalendarzu, ale… No właśnie. Większość z nas tego nie robi.

Ale Clouto to nie tylko to – to także newsy motoryzacyjne, to baza zakładów z opiniami na ich temat, czy możliwość prowadzenia całego dziennika pojazdu. Zresztą nie tylko my mieliśmy potrzebę prowadzenia takiego wirtualnego dziennika – konto u nas założyło prawie 40 tysięcy użytkowników.

Po odpaleniu serwisu wzięliśmy się za apkę – najpierw androidową następnie iphone’ową. Całość może nie szła bardzo szybko, ale już na starcie powiedzieliśmy sobie, że na razie nie wpuszczamy zewnętrznych inwestorów, którzy zjedzą nam spory pakiet udziałów :)

Już na starcie wiedzieliśmy, że całość ma potencjał, choć nie spina się póki co finansowo. To jednak dziś nie problem – wiele biznesów zaczyna opracowywać model biznesowy po latach. Choć prędzej, czy później trzeba zacząć o tym myśleć :) My zaczęliśmy zastanawiać się w którą stronę skręcić. Pomysł płacenia przez zwykłych użytkowników nie wydawał się zbyt trafiony, chyba, że…

No właśnie. Całkiem naturalnie skierowaliśmy wzrok w stronę flot. A gdy obejrzeliśmy rozwiązania dostępne na rynku, wiedzieliśmy, że to nasz naturalny kierunek rozwoju.

Dziś, po ponad roku pracy, jesteśmy gotowi by zaprezentować Clouto Fleet, czyli kompleksowy system zarządzania flotą pojazdów. Flotą składającą się z kilku, kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset pojazdów. To niesamowite, że rozwiązania temu służące przypominają interfejsem CMS-y z początku ubiegłej dekady! Co więcej, część managerów flot zbiera dane od kierowców za pomocą… załączonych do maila plików .xls, a następnie ctrl-c, ctrl-v!

Nasz system pozwala zarządzać flotą, kierowcami, przy czym prezentuje wszystkie dane w przejrzysty i łatwy sposób, zupełnie jak inne aplikacje, czy współczesne serwisy WWW.

Obecnie jesteśmy na etapie private beta – jeśli jesteś fleet managerem, z chęcią zapoznamy się z Twoją opinią i damy dostęp do systemu. Jeśli natomiast znasz jakiegoś fleet managera lub po prostu osobę zarządzającą pojazdami w firmie – daj mu cynk. Albo daj mi do niego namiary. Zaopiekujemy się nim :)

A tu film prezentujący możliwości systemu:

Jeśli natomiast masz ochotę skorzystać z wersji systemu dla indywidualnych kierowców – jest ona ciągle dostępna pod adresem http://driver.clouto.com