Nie będę pisał bardzo dużo o tej piosence. Bo nie możesz jej nie znać. Nie wierzę, że ktoś może jej nie znać. Nie wierzę – chyba, że żyjesz w świecie zupełnie równoległym do mojego, albo jesteś 10 latkiem. Może też uważasz ją za jakiś stary, paskudny kawałek z czasów twoich rodziców. Wtedy sio. Sio!

Nie ma oficjalnego klipu tej piosenki, przynajmniej na Youtube i ja też nie kojarzę. Odgrywam więc oficjalny z kanału Warner Bros. Eric już leciwy, ale wykonanie w sumie tak samo wspaniałe.


Bo to kurde też jest kawałek z czasów moich rodziców. Co więcej, ten kawałek ma tyle lat co ja! I uważam, że to naprawdę jedna z najpiękniejszych, najwspanialszych, naj… no naj. Najlepszych ballad o miłości w historii świata. Tak, może lecieć milion razy i za każdym razem cofam się do czasów dyskotek szkolnych, kiedy to wybierałem swoją zwierzynę, ruszałem niczym myśliwy przez knieje i oddawałem krótki strzał: „można prosić?”.

Mnóstwo, mnóstwo wspomnień. Choć przecież wtedy kawałek ten był już evergreenem i klasykiem.

To chyba obok Tears in Heaven i Layli najsłynniejsza piosenka Claptona. A wiecie o czym ona jest? Kurde, o tym, z czym każdy z nas się identyfikuje. To niesamowite, że można napisać tak piękną balladę o tym jak kobieta przygotowuje się do imprezy. A przecież zazwyczaj tego nie lubimy. A przecież to trwa i trwa. Rany, niesamowite prawda?

Eric napisał tę piosenkę właściwie już w 1976 roku dla Pattie Boyd – która to była jego pierwszą żoną. Uwaga. W 1976 jeszcze żoną… George’a Harrisona. Ok, ok, byli już od jakiegoś czasu w separacji :)

Można się było zakochać, co? :)
Można się było zakochać, co? :)

Słowa akurat TEJ piosenki są tak proste, że w przeciwieństwie do innych, które w tej serii opisuję, rozumiałem je od razu. Choć w pełni doceniłem lata później – z początku myślałem sobie, że są zbyt proste i mało ciekawe. Nie będę chyba tłumaczył, nie ma sensu. Chwyty też są banalnie proste.

D/F#
It’s late in the evening
C D
She’s wondering what clothes to wear
G D/F#
She puts on her make up
C D
And brushes her long blonde hair
C D
And then she asks me
G Bm/F# Em
Do I look alright
C D G D/F# C D
And I say yes, you look wonderful tonight

A teraz coś niesamowitego dla wszystkich fanów muzyki lat 70/80/90. Wykonanie wspólnie z Dire Straits na 70 urodziny Nelsona Mandeli. WOW.

A jakby tego było mało – przecież to właśnie tę piosenkę Monica tańczyła z Chandlerem po tym gdy powiedziała TAK!

https://www.youtube.com/watch?v=TOFDoKAr2Bs

Za dużo dobra na jedną notkę. Kończę. Piosenka trafia do playlisty :)

Michał Górecki

Cześć, fajnie że tu jesteś. Więc o mnie znajdziesz (o dziwo) w zakładce "o autorze".
Jeśli chcesz zostać na dłużej - lajka daj Góreczkowi, sakiewką potrząśnij!

https://michalgorecki.pl