Dziś będzie bardzo krótko i treściwie. Otóż od dłuższego czasu istnieje na Facebooku coś takiego jak wątkowanie komentarzy. Na początku pojawiło się tylko na fanpejdżach, natomiast obecnie dostępne jest dla wszystkich na kontach prywatnych. Ja sam na początku nie byłem wielkim fanem tej funkcji, bo korzystanie z niej mobilnie (i wyszukiwanie odpowiedzi) było upierdliwe, ale ona jest i trzeba się do niej przyzwyczaić. No właśnie. Chyba nie wszyscy to zrobili – część specjalnie to bojkotuje, część chyba nie ogarnia. Pozwólcie więc, że pomogę.

Na początku komentarze pod danym obiektem (statusem, linkiem, zdjęciem, itp) były jednowątkowe – nowy pojawiał się zawsze pod spodem. Ułożone były chronologicznie. Trochę jak w wątku na forum internetowym. Czasem utrudniało to odpowiedź komuś, kto napisał kilka komentarzy wcześniej, ale zawsze można było tę osobę otagować.

Obecnie do każdego komentarza można stworzyć podwątek i tam dyskutować. Więcej zagłębień nie da się zrobić (ci którzy pamiętają usenet wiedzą jak rozbudowane były takie dyskusje). I uwaga, NALEŻY z tego korzystać. Dlaczego? Dlatego że obecnie komentarze nie są zawsze sortowane chronologicznie i robi się z tego bałagan. Ale pokażę to na obrazkach.

1

Oto status na fejsie i jeden komentarz. Na samym dole mamy możliwość dodania komentarza. Natomiast po wciśnięciu Reply (w polskiej wersji Odpowiedz) pojawia nam się dodatkowe pole. I jeśli chcemy odnieść się do pytania (na przykład na nie odpowiedzieć) to powinniśmy z niego korzystać. Teraz pokażę jak wygląda dyskusja gdy ktoś z tego nie korzysta:

2

Dziwnie? Dziwnie. Chociaż można się domyślić o co chodzi, to jednak rozpoczynanie nowego wątku przy każdej odpowiedzi jest trochę bez sensu. Szczególnie dlatego, że fejs czasem zmienia kolejność komentarzy, aby na górze pojawiały się chociażby te od osób które znamy itp. Dodatkowo gdyby weszła tu trzecia osoba, to dyskusja toczyłaby się w dwóch miejscach. Zobaczcie jak to wygląda po innym posortowaniu komentarzy:

2b

Trochę jak z 21 gramów, prawda? :) Więc choć nie jest to sprawa życia i śmierci, nie dotyczy to polityki, głodu na świecie i innych ważnych tematów, jest to także klasyczny #firstworldproblem, to mimo wszystko nauczcie się z tego korzystać dla porządku dyskusji :) A tak wygląda dyskusja, gdy wszyscy z tej funkcji korzystają:

3

Prawdę mówiąc nawet pytanie “A jaki ma przebieg?” mogłoby być w tym samym wątku, w którym jest odpowiedź z rocznikiem, ale to już jest w sumie pikuś i myślę, że nie ma reguły. Natomiast uparte odpowiadanie w głównym wątku jest bez sensu. Hough.

P.S. Mnie też często zdarza się przez pomyłkę tak odpowiedzieć, bo te pola są blisko siebie. Wtedy odpowiadam jeszcze raz tam gdzie powinienem, a starą odpowiedź kasuję. Ha!