Wszyscy słyszeli o różnych wydarzeniach związanych z uchodźcami, które dzieją się w Europie Zachodniej. W mniejszym lub większym stopniu tuszowane są one przez różnego rodzaju media. W Polsce jak się okazało, sprawy przybierają nieco inny przebieg.

Górale z Siemonowic Niżnych nie protestowali specjalnie głośno, gdy obok powstawał ośrodek dla uchodźców, ani też wtedy gdy pierwsze baraki zasiedlały się ludźmi. Góral nie gada zbyt dużo, odzywa się wtedy gdy ma coś do powiedzenia. Dlatego choć czasami dochodziło do napięć, ci zajęci byli swoimi codziennymi sprawami. Do czasu.

Wystarczyła jedna chwila, by sytuacja drastycznie się zmieniła. 13 letnia Józefina wracała po zmroku do szkoły, gdy zaczepiło ją kilku wracających ze sklepu syryjskich nastolatków. Na początku chcieli ją tylko nastraszyć, ale rozochoceni jej krzykiem posuwali się coraz dalej, by w końcu zacząć ją popychać i wyzywać za jej krótką spódniczkę. Całe szczęście zaniepokojony jej przedłużającym się powrotem do domu ojciec wraz ze szwagrem wyszli im na spotkanie.

Całość trwała dość krótko, niestety przybysze trafili na dwóch dość rosłych górali, którzy bez problemu z nimi sobie poradzili. Po kilku minutach sześciu przybyszy skończyło z dość poważnymi obrażeniami, w tym połamaniem kończyn. Ale to jeszcze nie koniec. Dość szybko skrzyknięci mężczyźni z wioski postanowili złożyć rewizytę w ośrodku. Uzbrojeni w ciupagi i kije baseballowe wkroczyli do ośrodka i rozpoczęli góralską młóckę. Polska gościnność ma swoje granice, a przybysze właśnie ją przekroczyli. Barak po baraku – oszczędzali tylko kobiety i dzieci. Zanim na miejsce przyjechała policja, kilkuset uchodźców skończyło z połamanymi nogami i przestawionymi szczękami. Oczywiście sprawa została szybko zatuszowana i na próżno szukać jej w mediach typu TVN czy Gazeta Wyborcza.

Wszystko pewnie zostałoby zamiecione pod dywan, gdyby nie jeden niepokojący fakt. Otóż kilku rannych górali, którzy w trakcie napadu zostali pogryzieni przez dzikusów, zaczęło dziwnie czuć się z rana następnego dnia. Swędzenie całej skóry ciała i wysoka temperatura nie zwiastowały nic dobrego. Ku zdziwieniu swoich żon, jeszcze tego samego dnia, w późnych godzinach nocnych zamienili się w wilkołaki, wsiedli do swoich statków kosmicznych i odlecieli na planetę Krypton, gdzie znajduje się główne centrum dowodzenia Ziemią prowadzone przez Reptilian.

***

Oh wait. Na serio domyśliłeś się, że to ściema w ostatnim paragrafie? Liczę, że nie. Niestety tak wygląda spora część “newsów” które szerujecie w fejsie. Nawet przez chwilę nie zastanawiacie się czy są prawdziwe, nie sprawdzacie źródła. Jeśli są po waszej myśli to udostępniacie dalej. Wierzycie w nie, tak jak wierzy się w Boga.

To nie jest post o uchodźcach. To nie jest blog polityczny i nie dyskutuję tu na takie tematy. Ale wziąłem na warsztat akurat ten temat, bo jest on dzisiaj “nośny” i to właśnie na ten temat pojawia się dziś mnóstwo gównianego, zmyślonego contentu. Po co i skąd? Po pierwsze są całe strony, które generują sobie w ten sposób ruch. Dlaczego miałyby tego nie robić? W końcu część newsów jest tak prawdziwa jak to, że:

MAMY DO ROZDANIA 1000 IPHONÓW (BEZ FOLII)

GORĄCE NASTOLATKI W TWOJEJ OKOLICY CZEKAJĄ NA DYMANIE

MA 80 LAT A WYGLĄDA NA 20 LEKARZE JEJ NIENAWIDZĄ

TEN CZŁOWIEK ZNA 9 JĘZYKÓW POZNAJ TĘ METODĘ

czy w końcu

JESTEŚ 10000000 GOŚCIEM NA TEJ STRONIE KLIKNIJ PO NAGRODĘ

Serio, to jest złoty temat. Wiecie dlaczego? Dlatego, że nie dość, że ludzie sami w to klikają, to jeszcze szerują! Nikt nie będzie szerował informacji o “gorących mamuśkach z okolicy”, ale fejkowe newsy o imigrantach nie dość, że są szerowane, to jeszcze inne gazety je po prostu przepisują. Uwaga, nie mówię, że wszystkie są zmyślone! Oczywiście dochodzi do różnych sytuacji i oczywiście, że różne media różnie je przedstawiają a nawet tuszują. Media kłamią od kiedy istnieją, na mniejszą czy większa skalę.

Ale to TY musisz myśleć. Gdy czytasz jakiś nieprawdopodobny news – zastanów się. Czy rzeczywiście uważasz, że 400 niemieckich Rosjan mogło dokonać rzezi na setkach uchodźców w Niemczech w odwecie za gwałt i żadne mainstreamowe medium by się nie zająknęło o tym? Setki trupów? To nie jest zatuszowanie kilku incydentów. To regularna rzeź. Nie zapaliła ci się czerwona lampka?

Dodatkowo w przypadku tego newsa krótkie poszperanie w sieci kieruje w stronę rosyjskiej propagandy – o tym pisali już wszyscy, Putin ma całą armię osób piszących na różnych forach, także polskich. Bo dlaczego miałby tego nie robić, to bardzo tania broń, a dezinformacja bywa bardzo skuteczna.

Po sieci krążą też artykuły o rzekomym gwałcie dokonanym przez uchodźcę. Krótkie śledztwo – zdjęcie jest sprzed jakiegoś czasu i przedstawia Polaka.

Czy łatwo rozpoznać news prawdziwy od fałszywego? No oczywiście, że nie. Ale można próbować.

Po pierwsze ZAWSZE, ZAWSZE sprawdzaj stronę na której jesteś. Pojedź do stopki. Kto prowadzi tę stronę? Jedna ze stron pisząca bzdury prowadzona jest przez jakieś biuro księgowe. Nie to, że biuro nie może prowadzić takiego portalu (choć wydaje mi się to nieco dziwne), ale generowanie ruchu może być niezłym źródłem dochodu.

Sprawdź inne artykuły na tej stronie. Czasem kilka klików wystarczy by zobaczyć, że wszystko pisane jest na jedno kopyto.

Sprawdź ten news w sieci gdzie indziej. I zawsze patrz na źródło newsa. Ja wiem, że niektórzy zaraz powiedzą, że wszystko od Reutersa, przez BBC po CNN to żydowskie media które kłamią, ale z takimi osobami nie będę nawet dyskutował. Nie każę czytać Wyborczej i TVN (ja telewizji zupełnie nie oglądam), ale mimo wszystko poszukaj.

Ja co do niektórych “fascynujących” newsów z różnych dziedzin zawsze wpisuję w wyszukiwarkę tytuł newsa z dopiskiem FAKE lub HOAX. Często pokazuje to fora lub inne miejsca (niezastąpiony snopes.com) gdzie te mity są “debunkowane” czyli rozwiewane.

I przede wszystkim na spokojnie się zastanów. Czasem niestety nie będziesz wiedzieć czy to prawda. Wtedy na wszelki wypadek nie szeruj tego, bo to tylko sianie fermentu.

Polska armia nie jest może najsilniejsza, ale gdyby wróg zaatakował, to ciężko byłoby złamać ducha Polaków. Cholernia łatwo natomiast byłoby zasiać dezinformację. Łykamy to wszystko jak pelikany, każdy news wydaje się prawdziwy (przecież jest napisane!) szczególnie jeśli jest po naszej myśli. Podniecenie przesłania nam wtedy myślenie.

Zupełnie jak wtedy gdy oglądasz “amatorskie” porno i wierzysz w to, że nie jest wcale ustawione. A przechodząca ulicą dziewczyna naprawdę zgodziła się na seks. Yeah, sure :)

Media kłamią. Internet kłamie. Włącz myślenie :)

P.S. Siemonowice Niżne oczywiście wymyśliłem. Zdjęcie w topie kupiłem na stocku. A motyw góralski użyty był specjalnie, bo chciałem pobudzić wyobraźnię do wizji twardzieli, którzy potrafią rozprawić się bezwzględnie wrogiem ciupaską, hadziaaa!

P.P.S. To nie jest blog polityczny, to jest notka o internecie i fejkowych newsach, a nie uchodźcach. Wszelkie komentarze polityczne, a przede wszystkim hejterskie będą usuwane.