Siłę Nawyku Charlesa Duhigga kupiłem dlatego, że zaintrygował mnie próbny fragment audiobooka który pobrałem. I rzeczywiście książka wciąga właściwie od pierwszego zdania. To w sumie nietypowe dla tego typu książek – większość poradników „miękkich“ umiejętności, szczególnie amerykańskich autorów, to książki w stylu „tak, możesz to zrobić, wykrzesaj tylko z siebie energię, jesteś olbrzymem blablabla.“ Nudzą mnie niemiłosiernie, serio. Tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Dlaczego? Bo teoria wplatana jest w historie, prawdziwe historie.

Od pierwszego zdania słuchamy o różnego rodzaju case’ach. Autentyczych. A całość pisana jest nie przez specjalistę, a dziennikarza. Owszem, jest w niej trochę dużo zbyt szczegółowych opisów, tak charakterystycznych dla tego typu prozy – od koloru płaszcza bohatera przez opis jego fryzury, zarostu i stopnia podkręcenia wąsa, ale nie jest to wcale męczące, wręcz przeciwnie dodaje książce trochę smaczku fabularnego. Przez te kilka godzin poznajemy wiele historii – od pierwszych operacji na mózgu wykonywanych w latach 60 i 70 i ich konsekwencji, przez historie zarządzania gigantyczną firmą amerykańską, treningi Michaela Phelpsa, futbolistów amerykańskich, czy wreszcie przypadek kobiety uzależnionej od hazardu. Książka dość dokładnie opisuje kwestię nawyków – zarówno tych pożądanych jak i nałogów. Historie przeplatają się z wyjaśnieniami i teorią w sposób tak doskonały, że wiedza wchłania się sama.

A jest je sporo – jak już pisałem całości słucha się / całość czyta się z zainteresowaniem, niczym książkę przygodową, mimo to całkiem sporo wniosków można wyciągnąć dla siebie. Zarówno pod kątem codziennych nawyków, wzmacniania tych dobrych jak i nałogów oraz walki z nimi.

Jest to jedna z tych pozycji, które zostają ci w głowie na długo, jeśli nie całe życie. Przypominasz sobie o tym materiale w różnych momentach życia – w końcu kwestie nałogów i nawyków towarzyszą ci non stop. Słuchałem tej książki w formie audio, ale oczywiście jest pewnie równie wartościowa jako tradycyjna lektura. Gorąco polecam.