…być może. Jedno głosowanie już się odbyło, ubój nie został zalegalizowany. Na dniach odbędzie się drugie. Co to w praktyce oznacza?

Nie jestem specjalistą w tym zakresie. Jak to często dzisiaj bywa, sieć pełna jest sprzecznych informacji. Ja jednak pogrzebałem głębiej i postarałem się dokształcić w tym zakresie. Jeśli się mylę, jeśli ktoś udowodni mi, że jest inaczej – zmienię zdanie. Na razie uważam ubój rytualny za średniowieczny, czy może wręcz starożytny i prymitywny obrząd, kompletnie oderwany od XXI wiecznej rzeczywistości i wartości naszej kultury.

Tak, jem mięso. Tak, wiem, że zwierzęta hodowane są na ubój. Tak, wiem, że często są to warunki średnio humanitarne. Są fermy drobiu które wyglądają jak fabryki, są takie gdzie każda kura ma własny wybieg i spa ;) Dlatego też choćby kupuję jajka z kur z wolnego wybiegu. Nie dlatego, że czuję różnicę w smaku. Dlatego, że chciałbym, aby wszystkie kury tak miały – nawet jeśli mają być droższe. Teraz są śmiesznie tanie.

Kluczowym momentem dla mnie jednak jest moment śmierci zwierzęcia. To, czy zwierzę czuje ból, czy jest świadome tego, że jest zarzynane. I to jak długo trwa to cierpienie. W uboju tradycyjnym zwierze jest ogłuszane prądem w taki sposób, że nie wie co dzieje się później. Umiera niejako “we śnie”.

Podczas uboju rytualnego klatka ze zwierzęciem jest odwracana do góry nogami (co samo w sobie jest już szokiem dla zwierzęcia), zwierzę nie jest ogłuszane, tylko wykrwawia się na śmierć. Wszystko czując i widząc. Mdleje z upływu krwi i umiera. Nie do końca rozumiem argumenty zwolenników uboju rytualnego (poza religijnymi) albo usprawiedliwianie tej metody. Dla mnie to BARBARZYŃSTWO. Aha, jeśli ktoś nie wie – uboju rytualnego wymagają ortodoksyjni Żydzi i Muzułmanie. To dla nich głównie to mięso.

Agencja, która stworzyła serwis o tym, mówi że ludzie nie chca o tym rozmawiać. Mówią, że to temat polityczny i nie będą się angażować. Pardon my french, ale JAKI KURWA TEMAT POLITYCZNY? Co to ma wspólnego z polityką? Chyba to, że zaraz będzie głosowanie.

Donald Tusk i spora część PO głosowali ostatnio ZA. “Bo to się Polsce ekonomicznie opłaca.” Do cholery, niewolnictwo też by się ekonomicznie opłacało :/

Na dole macie link do strony z której poziomu można wysłać bezpośrednio tweety. Dzielcie się tym, mówcie o tym. Może w chociaż w przeddzień kampanii wyborczej coś do polityków dotrze.

Jestem tolerancyjny, myślę że dość bardzo. Nie mam nic do innych religii, nie czuję się lepszy. Nie toleruję jednak takich rzeczy wykonywanych w imię religii, tak samo jak nie toleruję zabijania ludzi w imię religii. Nie toleruję też takiego cierpienia zwierzą, wszystko jedno czy jest to ubój dla ortodoksyjnego Żyda, czy to ubój tępą siekierą przez pana Zdziśka. Kiedy Dziadek zabijał kurę na rosół, mówił, że najważniejsze jest, by stało się to szybko i żeby nie cierpiała. Nie tępym nożem, tylko jednym ruchem siekiery.

Tak, jemy zwierzęta i pewnie będziemy jeść. Ale po co technologia poszła tak bardzo naprzód, by zwierzęta nie musiały czuć i widzieć jak umierają. Przez nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt sekund. Wypowiedz się. Albo przekonaj mnie, że jestem w błędzie.

http://wstydihanba.pl/