• 31/08/2011
  • Michał Górecki
  • 0

Z prawdziwymi ziemniakami faszerowanymi zetknąłem się po raz pierwszy w Hiszpanii, w Maladze, przed maturą. Mieszkałem wtedy ucząc się języka w centrum tego pięknego miasta, a na tyłach mojej kamienicy sprzedawano właśnie „papas asadas”. I prawdę mówiąc do tej pory lepszych nie jadłem… Ziemniaki te były przede wszystkim olbrzymie, po drugie wspaniałe w smaku. Należą one do moich ulubionych potraw, bo jak pizza, czy zupa krem, mogą być przyrządzane na miliony sposobów, tylko wyobraźnia jest ograniczeniem! To oczywiście bardzo pomaga przy „czyszczeniu lodówki” :) Tak więc nie przywiązujecie się koniecznie do akurat tego przepisu. To miałem pod ręką :)

Składniki:

  • ziemniaki (im większe tym lepsze)
  • śmietana
  • czosnek
  • ser żółty
  • kiełbasa
  • suszone pomidory
  • sól, pieprz, oregano, papryka, tabasco
Na samym początku umyj ziemniaki i wstaw do piekarnika. 200 stopni, około godziny powinno wystarczyć. Wszystko zależy od wielkości ziemniaków. Nieco szybciej będzie je ugotować, ale to nie to samo… Jeśli ufasz swojemu piekarnikowi i chcesz przypiec bardziej to możesz ustawić nawet na 220 :)
Ziemniak jaki jest każdy widzi
W tym czasie robimy skwary z kiełbasy (albo szynki). Oczywiście nie trzeba, ale ja lubię takie chrupiące.
Kiełba w kostkę przed usmażeniem...
Smażymy na patelni przez jakieś 10 minut.
...i po usmażeniu
W czasie kiedy kiełba się smaży możemy przygotować farsz. Ścieramy ser na tarce (zostawiamy trochę), dodajemy nieco śmietany, rozgnieciony czosnek i przyprawy.
Farsz
Dorzucamy skwary i możemy iść obejrzeć ulubiony serial, aż ziemniaki się upieką i nieco ostygną :) Następnie odcinamy górę ziemniaka i delikatnie wydłubujemy z niego środek łyżeczką. Zostawiamy nieco przy skórce, tak żeby nie pękła. To trochę trudne, ale możliwe :)
Wydrążone ziemniaki
Wydrążonego ziemniora mieszamy z farszem po czym pakujemy z powrotem do ziemniaka. Powinien wystawać ponad ziemniaka, choć pewnie i tak zostanie go więcej. Posypujemy żółtym serem, możemy na wierzchu ułożyć suszonego pomidora. W wersji hiszpańskiej nie były zapiekane drugi raz, po prostu były wymieszane ze składnikami, ale tu możemy sobie pozwolić na zapieczenie sera :)
Ziemniaki gotowe do zapieczenia
Pieczemy w piekarniku jeszcze jakieś 10-15 minut. I gotowe :)
Gotowe ziemniaki faszerowane

Michał Górecki

Cześć, fajnie że tu jesteś. Więc o mnie znajdziesz (o dziwo) w zakładce "o autorze".
Jeśli chcesz zostać na dłużej - lajka daj Góreczkowi, sakiewką potrząśnij!

https://michalgorecki.pl